מה הקשר בין חשמל חכם לבין חסכון בחשבון החשמל?

הגעת חשבון החשמל אל תיבת הדואר או אל הדואר האלקטרוני היא רגע של חששות. לא תמיד אפשר לדעת או אפילו להעריך מה יהיה גובה התשלום הנדרש ובמדינה כמו ישראל שברוב השנה חם מאד ולח בה – יש שימוש במזגנים או מאווררים, מה שמעלה באופן משמעותי את המחיר בחשבון החשמל. זו הסיבה שישנם כיום לא מעט המצאות כאלה ואחרות שבעזרתן אפשר לשלוט טוב יותר בשימוש במכשירי החשמל השונים, להבין איזה מכשיר צורך יותר או פחות חשמל וכך להתנהל בצורה נבונה יותר הן מבחינת הצריכה והן מבחינת התשלום שמשלמים אחת לחודשיים.

אחת האפשרויות החדשניות ביותר כיום לצורך זה (ולא רק) היא התקנת מערכת חשמל חכם בבית. מדובר בעצם באפשרות דיגיטלית המבוססת על רשת האינטרנט ובאמצעותה מקושרים מכשירי החשמל בבית זה לזה וגם לאפליקציה בטלפון הנייד של ההורים או של מי שמנהל את המשפחה. כך ניתן לבצע שלל פעולות הקשורות למכשירי החשמל, גם אם לא נמצאים בבית – כיבוי והדלקה של דוד החשמל לחימום המים, כיבוי אורות שנשארו דולקים בטעות, ניתוק רשת החשמל בכללותה במידה ומתעורר חשד לתקלה מערכתית ועוד. התוצאה – חשמל שאינו פועל שלא לצורך.

מכשירי חשמל וההשפעה שלהם על החשבון

כל מכשיר חשמלי שיש לכולנו בבית משפיע בשיעור כלשהו על גובה התשלום המתקבל מדי חודשיים. בין אם מדובר במקרר, מחשב או מזגן, בין אם מדובר במכשיר שדולק כל הזמן ללא הפסקה או למכשיר שמופעל ומסיים את פעילותו אחרי פרק זמן מסוים (כמו מכונת הכביסה או מדיח הכלים, למשל) – כל צריכת חשמל בסופו של דבר משוקללת לכדי מחיר כספי שעל הצרכן לשלם תמורת השימוש ברשת החשמל המרכזית. כל שנותר כעת הוא לוודא שעושים שימוש נבון ומושכל במכשירי החשמל בבית – דואגים לכבות בזמן מכשירים שאינם בשימוש, מוודאים שלוח הבקרה מכוון למצב של צריכה חסכונית או ממתינים עד שתהיה הצדקה לשימוש בהם.

נשאלת השאלה – מה קורה במצב שבו הולכים מהבית ונזכרים במכשיר שלא כובה בזמן? מתג אור או תריס חשמלי? לקוחות מערכת החשמל החכם יכולים חיש מהר לוודא דרך האפליקציה המותקנת אצלם בטלפון האם כל מכשירי החשמל מכובים ואם לא – הם יכולים לכבות אותם דרך הטלפון, גם אם הם נמצאים הרחק מהבית. זו בעצם הגדולה של מערכת החשמל החכם – השליטה מרחוק והאפשרות לבצע פעולות שחוסכות בחשמל גם אם לא נמצאים בבית.

המערכת מבוססת בעצם על בקר מרכזי ששולט בכל מכשירי החשמל בבית. אפשר לחבר אליו את כל המכשירים ללא יוצא מן הכלל או להחליט אילו מכשירים מחברים אליו ואילו לא. כך למשל אפשר לסנכרן בין הבקר לבין מערכת האבטחה של הבית וכך לדעת מרחוק בדיוק מה קורה בבית, כולל לראות ממש את הבית בזמן אמת.