כל מה שצריך לדעת על חשמל חכם

בשנים האחרונות אנו נתקלים יותר ויותר בצמד המילים ״חשמל חכם״ – ברחבי האינטרנט, לעתים גם ברדיו ואפילו בערוצי הטלוויזיה השונים. אבל מה זה בכלל ״חשמל חכם״?

IOT - Internet of things, מה זה בעצם?
IOT - Internet of things, מה זה בעצם?

ראשית, “חשמל חכם” הוא שם כללי המאגד בתוכו מגוון רחב של תחומים:

  • IOT (Internet of things)
  • שליטה על מוצרים חשמליים בתצורה של הפעלה, כיבוי ועמעום (לדוגמה תאורה ומיזוג אוויר) ועוד
  • אפשרות לחבר את מערכת החשמל הביתית למערכת שליטה מרחוק (למשל, אינטגרציה למערכת חשמל ביתי), מה שמאפשר שליטה מלאה בכל אביזר בבית מכל מפסק (אין קשר פיזי בין האביזר לבין צרכן הקצה – מנורה, תנור, תריס, וילון ועוד)

קווית ואלחוטית: התצורות של חשמל חכם

חשמל חכם קווי: נועד בעיקרו לבתים “על הנייר” (בית בשלב התכנון). חשמל חכם קווי דורש תשתית חשמל שונה מזו של החשמל ה”טיפש” –ודורש חיבור כל אביזר או רצף אביזרים לבקר (שבד”כ נמצא בלוח החשמל – מה שדורש לוח חשמל נוסף) וחיבור כל המפסקים החכמים לתקשורת. ניתן לקבל את מערכת החשמל החכם הקווית הן בתצורה של קוד סגור והן בתצורה של KNX.

חשמל חכם אלחוטי: נועד בעיקרו לשדרוג בתים קיימים. חשמל חכם אלחוטי דורש שינוי מזערי (אם בכלל) בתשתית לעומת חשמל חכם קווי, וניתן לשדרג בתים קיימים עם מערכת חשמל “טיפשה” בעבודה מינימלית. את החשמל החכם האלחוטי ניתן לקבל הן בתצורה של קוד סגור והן בתצורת KNX. כמו כן, את מערכת החשמל החכם האלחוטי ניתן לקבל במגוון תצורות תקשורת, לדוגמה: RF, WIFI, ZWAVE, BT ועוד.

קיימות בשוק שתי תצורות עיקריות של חשמל חכם

  1. חשמל חכם בקוד פתוח KNX: למערכות בתקן KNX ניתן לחבר כל אביזר שמוגדר בתקן KNX ללא כל קשר ליצרן או לשאר המוצרים בבית. כמו כן ישנה אפשרות לחבר את כלל המוצרים תחת מערכת אחת. היתרון במערכות אלה הוא שתמיד ניתן להתקין אביזרים נוספים ללא תלות בספק מסויים. החיסרון: ישנם מוצרים באיכויות שונות שיכולים להשפיע אחד על השני בתוך המערכת הסינרגית, ולכן חשוב לבדוק את המוצרים שקונים עוד לפני שמתקינים אותם בבית, כדי להבין האם מדובר במוצרים באיכות גבוהה.
  2. חשמל חכם בקוד סגור: למערכת בתקן סגור ניתן לחבר אך ורק מוצרים מאותה המשפחה, כלומר אין אפשרות להכניס מוצרים של יצרן אחר או להתקין מוצרים נלווים למערכת החשמל בבית (למעט במקרה של חיבור מערכת אינטגרציה חיצונית). האמינות במערכות אלה היא הגבוהה ביותר. החיסרון: הקוד הסגור הוא סוג של”חתונה” עם אותו היצרן – כלומר כל שדרוג/תיקון יחייב התקנת אביזרים מאותה המשפחה.

אביזרי החשמל החכם

אביזרי החשמל החכם מתחלקים למספר קטגוריות כאשר העיקריות שבהן הן “בית חכם, כלומר מערכת סינרגית שעובדת על כלל המערכות בבית ומשלבת בתוכה חיישנים, תרחישים קבועים מראש, שליטה מרחוק על אביזרי חשמל תואמים בבית, שעוני שבת ושעונים אסטרונומיים ומערכת פעולות הקשורות זו בזו (למשל עמעום אורות, הורדת מסך המקרן, הדלקת המקרן והחלשת עוצמת האוורור במזגן באמצעות לחיצה על “PLAY”).

תצורה נוספת היא הוספת אביזרי קצה “חכמים”, אשר יודעים לתקשר אחד עם השני או שיודעים לעבוד באמצעות אפליקציה ייעודית. אלו נותנים מענה נקודתי למי שמעוניין רק באחת מהתכונות של החשמל החכם (לרוב מדובר בהדלקת דוד ושליטה על אמצעי ההצללה בבית).