אילו מערכות חשמל חכם קיימות היום בשוק?

הרבה בתים בישראל כבר הבינו את היתרונות שיש בחשמל חכם בבית – חסכון בצריכת החשמל, שליטה בחשמל בבית בלחיצת כפתור ועוד. השאלה היא אילו טכנולוגיות חשמל חכם קיימות בשוק ואיזו הכי מומלצת?

חשמל חכם בטכנולוגיית RF 

על החשמל החכם כרעיון כבר דיברנו במאמרים קודמים, הפעם ננסה להתמקד בטכנולוגיה ספציפית של חשמל חכם אלחוטי  טכנולוגיית הRF (radio frequency  גלי רדיו). 

טכנולוגיית הRF היא שם כולל לכל סוגי התקשורת האלחוטית הסטנדרטיים (WIFI, ZWAVE תקשורת סלולר ועוד…)  אנו נתמקד כאן בטכנולוגיית שלא קיבלו טווח תדרים או שם ספציפיים ויקראו בשם הכולל RF. 

ישנם מגוון רחב של אביזרים מבוססי RF, הכוללים בתוכם ברוב המקרים יחידות מקמ”ש (מקלט ומשדר) ויכולים לתקשר ביניהם (לדוגמה, מפסק א’ יכול לשלוח פקודת הדלקה למפסק ב’). בטכנולוגיית הRF ניתן למצוא אביזרי חשמל חכם ALL IN ONE כלומר כאלה שכוללים בתוכם גם את רכיבים החשמל, גם את רכיבי האלקטרוניקה וגם את רכיבי התקשורת בכל אביזר. על מנת לחבר את יחידות הRF ל”עולם החיצון” (אינטרנט) ,יש צורך במתאם (מרכזיה). 

יתרונות המערכת   העברת מידע בצורה מהירה (אפשרות להעברה ישירה או שימוש באביזרים נוספים בכדי להגיע ליעד). בטכנולוגיה זו כל אביזר מקבל “שם” (כתובת) ובכך האביזרים השונים יכולים לתקשר ביניהם. 

חסרונות המערכת  אביזרי ה RFיקרים יותר ממרבית הטכנולוגיות האחרות ודורשים מתאם. בנוסף, בהתקנה הראשונה יש צורך להגדיר את השמות של כל האביזרים הקיימים ברשת ולהגדיר את הפעולה שאותה יבצעו.   

חשמל חכם בטכנולוגיית WI-FI 

על החשמל החכם כרעיון כבר דיברנו במאמרים קודמים, הפעם ננסה להתמקד בטכנולוגיה ספציפית של חשמל חכם אלחוטי  טכנולוגיית הWI-FI. 

ברוב המוחלט של הבתים בישראל יש נתב (ראוטר) שנותן לנו אפשרות לגלוש ממכשירים ניידים  הנתב משדר בטכנולוגיית הWIFI ובטווח התדרים של 2.4Ghz (ישנם גם נתבים שמשדרים ב5Ghz). הנתב יכול לשמש כבסיס תקשורת למערכת החשמל החכם, כלומר, אביזרי חשמל חכם (מפסקים, מתאמי IR, מתאמי אפליקציה ועוד…) יתקשרו ביניהם באמצעות הנתב (WI-FI). 

היתרון העיקרי הוא השימוש בבסיס קיים (הנתב) ובכך לחסוך כסף על מתאמים חיצוניים לחיבור לאינטרנט או לתקשורת בין האביזרים (אין צורך במרכזיה (ע”ע)) ובנוסף ניתן לחבר רק חלק מאביזרי החשמל בבית למערכת החשמל החכם, ואת שאר המערכת להשאיר “טיפשה”. 

החיסרון במערכת הזו הוא מגבלת רוחב הפס שהנתב מספק, במידה ויהיה שימוש רחב באינטרנט האלחוטי (הורדות, צפייה בסרטים ועוד…) אמינות המערכת יכולה לפחות. כמות מרובה של אביזרי חשמל מבוססי WI-FI יכולה ליצור בעיה דומה על ידי שימוש במלוא רוחב הפס  כלומר המערכת הזו תתאים לפתרונות נקודתיים או לבתים קטנים.  

חשמל חכם בטכנולוגיית Z-WAVE 

על החשמל החכם כרעיון כבר דיברנו במאמרים קודמים, הפעם ננסה להתמקד בטכנולוגיה ספציפית של חשמל חכם אלחוטי  טכנולוגיית הZ-WAVE. 

טכנולוגיית הZ-WAVE היא טכנולוגיית תקשורת שנועדה להעביר “מנות” מידע קטנות ובאופן מהיר וישיר (בניגוד לרוחב הפס הרחב בWI-FI), ולמרחקים ארוכים (ביחס לבית) ללא ניחות משמעותי  המרחק בין שני אביזרים בקו ראייה יכול להגיע עד כ-30 מטר. 

ישנם מגוון רחב של אביזרים מבוססי Z-WAVE, שניתן “לצמד” ליחידת הבקרה המרכזית (יחידה המתאמת בין האותות מכל הבקרים, המפסקים ושאר האביזרים לחיבור לאינטרנט וע”י כך לאפליקציה). ברוב המקרים היצרנים בונים לעצמם פרוטוקול סגור כך שלא באמת ניתן לחבר בין אביזרים של יצרנים שונים  יש מקרים שבהם אפשר לקשר בין מערכות ממספר יצרנים שונים. 

יתרונות המערכת  העברת מנות קטנות ומדויקות של מידע באופן מהיר ויעיל, אפשרות לחיבור מגוון רחב של אביזרים במקביל תוך שמירה על איכות התקשורת וללא צורך בתשתית (למעט פאזה ואפס לחיבור כל אביזר). 

חסרונות המערכת  אביזרי הZ-WAVE יקרים יותר ממרבית הטכנולוגיות האחרות ודורשים חיבור למתאם בין הZ-WAVE  לאינטרנט